top of page

Време за кардио!

--Загрявка--

Преди да започнете кардио тренировката е препоръчително да направите няколко минути стречинг, след което да започнете да работите със средно темпо и за 3-5 минути да достигнете темпото, при което пулсът ви е оптимален (ако веднага започнете с високо темпо, подлагате на излишно натоварване сърцето и увеличавате шанса да се контузите).

След тренировката постепенно намалете темпото(за около 2 минути) до окончателното спиране и нормализиране на пулса.

--Видове кардио тренировки--


1. Плуване:

Плуването е отлично за кардио тренировка. То натоварва цялостно тялото и е най-подходящо за по-пълни хора и хора с травми. То може да се изпълнява както по-продължително и с нисък интензитет, така и с висок интензитет и кратка продължителност.

Минус е, че за оптимален ефект трябва да се плува правилно. Друг недостатък е, че при допира с водата, тялото губи топлина, организмът се старае да запази преграда между тялото и водата (тази преграда са мазнините).

Следователно плуването не е подходящо за постигане на дълбок релеф, но е ефективно при цялостно отлабване. Увеличава мускулната сила.


2. Тичане:

Най-широко разпространеният вид кардио дейност. Много ефективно и дава възможност за постигане на дълбок релеф.

Тъй като е много динамично, тичането не е подходящо за по-пълни хора (на които се препоръчва плуване/колоездене/бързо ходене). Недостатъци на тичането са възможността за контузии и необходимостта от правилна техника и дишане.


3. Велоергометър:

Подходящо за пълни хора и хора с контузии. Не изисква специална техника и не е динамично. Не натоварва ставите. Колоезденето стресира бедрата и глутеуса.


4. Скачане на въже:

Скачането на въже е много удачен избор. Доста висок калориен разход, но при скачането на въже на голямо натоварване се подлагат прасците. Препоръчва се, да си починете по-често, ако ще го практикувате.

bottom of page